Emocje po powodzi. Jak sobie z nimi radzić? Wykład Marzeny Łotys

Wykład Marzeny Łotys, Wilków, 12 kwietnia 2015 r. [49min]

Marzena Łotys w ramach projektu „Przygotujmy się razem!” rozmawiała z mieszkańcami miejscowości z gminy Wilków, poszkodowanej przez powódź w 2010 roku. Podzielili się oni z psycholożką i trenerką swoimi emocjami z tym związanymi. Podczas prezentowanego wykładu Marzena Łotys opisuje te emocje oraz radzi, w jakich sposób je oswajać. Rady przekazane przez trenerkę są cenne nie tylko dla powodzian, ale też wszystkich osób, które doświadczyły traumatycznych przeżyć.

Powodzianie podczas rozmów z psycholożką dzielili sie zarówno dobrymi, jak i złymi doświadczeniami z czasów powodzi. Do tych pierwszych należały wysokie odszkodawania, dary, zapewnione wówczas schronienie – zarówno w domach prywatnych, jak i zorganizowanych przez gminę oraz pomoc wolontariuszy i służb z całej Polski. Negatywne wspomnienia były związane z zazdrością i zawiścią wobec osób, które otrzymały odszkowania i dary oraz chaosem podczas ewakuacji z zalanych terenów, będącym wynikiem braku odpowiedniego przygotowania.

Powyższa dwojakość uczuć jest rzeczą naturalną, tłumaczyła Marzena Łotys. Psycholożka opisała fazy, jakie przechodzi umysł człowieka, który doświadcza tego rodzaju przeżyć jak powódź. W momencie, gdy człowiek walczy z zagrożeniem, jego umysł znajduje się w „fazie heroicznej”. Gdy sytuacja się już ustabilizuje, odczuwa szczęście. Ludzie są wówczas bardzo skorzy do pomagania sobie wzajemnie. „Niczego nam nie potrzeba, tamtym potrzeba bardziej” – mogą usłyszeć wtedy osoby odpowiedzialne za rodzielanie pomocy. Następnie przychodzi „faza miodowego miesiąca”. Zainteresowanie mediów, intensywny rozdział darów oraz pierwsze prace porządkowe dają nadzieję na rychły powrót do normalności. W głowach poszkodowanych zaczynają się już jednak rodzić pytania: „Ile pomocy otrzymał sąsiad, a ile ja?”. Umysl wkracza wówczas w „fazę utraty złudzeń”, „wtórnej katastrofy”. Przychodzi świadomość, że pomoc nie jest w stanie zrekompensować utraty często dorobku całego życia. Człowiek nabiera wówczas przekonania, że jest pozostawiony samemu sobie.

Po powyżej opisanych okresach nadchodzi ostatnia, trwająca lata „faza rekonstrukcji”. Odbudowuje i normalizuje się w jej trakcie funkcjonowanie społeczności. Ludzie mierzą się wtedy z pytaniami, czy nie zostali potraktowani gorzej od sąsiadów. Pojawiają się nawracające myśli, problemy ze snem, lęki – np. strach przed wodą kapiącą z kranu. To całkowicie normalne, tak funkcjonuje nasza psychika, mówiła Marzena Łotys. Ileś cykli rocznych i zwyczajów musi odbyć się w ludzkim umyśle, aby pamięć o powodzi przygasła. Dotyczy to także relacji międzyludzkich.

Trenerka przekazała wiedzę o strategiach radzenia sobie ze stresem, będącym wynikiem traumatycznych przeżyć. Jeśli w ich wyniku podjęliśmy życiowe decyzje,  to się ich trzymamy. Albo zmieniamy decyzje, i próbujemy dostosować się do nowej sytuacji. Krzywdy i straty zawsze wiążą się smutkiem i obawą, że mogą się powtórzyć. Ale można starać się ich nie rozpamiętywać i potraktować jak wyzwanie. Wspólnie z innymi zaplanować, jak poradzić sobie z zagrożeniami w przyszłości. Temu właśnie służy program „Przygotujmy się razem”. Możemy uciekać przed problemem, albo zmierzyć sięz problemem. Jeśli zdecydujemy świadomie, że nie wchodzimy w żadne akcje, to też powinno zmniejszyć negatywne emocje. Ważne, żeby podjąć decyzję samodzielnie i świadomie, radziła Marzena Łotys. Psycholożka podkreślała też, że bardzo dobrą metodą na radzenie sobie ze stresem jest wszelka aktywność fizyczna.

Pomoc psychologiczna dla powodzian jest bardzo ważna, o czym powinny pamiętać władze odpowiedzialne za przygotowywanie planów na wypadek powodzi, zaznaczyła na koniec Marzena Łotys.

***

„Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowy” to wspólny projekt Fundacji Wspomagania Wsi i Fundacji NA DOBRE, prowadzony na terenie gminy Wilków (woj. lubelskie) poszkodowanej w powodzi w 2010r. Celem projektu jest przygotowanie mieszkańców i samorządu, do uczestniczenia w wymaganych Dyrektywą Powodziową konsultacjach społecznych prowadzonych podczas tworzenia planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Więcej na przygotujmysierazem.pl

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Powódź. Zarządzanie ryzykiem

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.