Empatyczna demokracja. Filozofia Janusza Korczaka a współczesne tendencje edukacyjne

Wykład dr hab. Marty Rakoczy, Fundacja Wspomagania Wsi, 12 listopada 2020 [1h19min]

Dr hab. Marta Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej UW podczas wykładu przedstawia mniej znane oblicze Janusza Korczaka – filozofa i filozofa kultury, autora wnikliwych analiz współczesności, które są aktualne również teraz. Z pism oraz publicznej działalności bohatera wykładu wywodzi pojęcie demokracja empatyczna. Stanowi ono asumpt do dyskusji o odświeżeniu idei demokratycznych w dzisiejszym świecie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Janusz Korczak w świadomości społecznej istnieje przede wszystkim jako pedagog i wychowawca dzieci. Dr hab. Marta Rakoczy podczas wykładu przedstawia natomiast Korczaka jako filozofa i filozofa kultury, autora wnikliwych analiz współczesności, którego obserwacje pozostają aktualne również dziś. Prelegentka z jego publikacji oraz publicznej działalności wywodzi pojęcie demokracja empatyczna, które może stanowić asumpt do odświeżenia idei demokratycznych obecnie.

Demokracja empatyczna ma się ona opierać na czterech postulatach:

  1. Wzmacnianiu najsłabszych
  2. Prawie do teraźniejszości (od czasu Oświecenie edukacja ma założeniu przygotować dzieci do budowania społeczeństwa i państwa w przyszłości)
  3. Dialogu
  4. Pracy na rzecz innych

Prowadząca, omawiając kolejne postulaty, przybliża również prądy ideowe, które stanowią odniesienie dla myśli Korczaka. Przedstawia również rzeczywistość społeczną i polityczną dwudziestolecia międzywojennego, w której osadzona była działalność bohatera wykładu. Na zakończenia daje głos również krytykom Korczaka, którzy zarzucali mu z jednego strony utopizm, z drugiej odzieranie dzieci z dzieciństwa poprzez ich polityzację.

Zobacz też: Homo frajer, wykład o kulturze neoliberalnej i człowieku w konsumenckich kajdanach

Więcej o pojęciu demokracja empatyczna i myśli Janusza Korczaka w nagraniu wykładu dr hab. Marty Rakoczy.

Partner wykładu:

Instytut Kultury Polskiej logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.