Empatyczna demokracja. Filozofia Janusza Korczaka a współczesne tendencje edukacyjne
Wykład dr hab. Marty Rakoczy, Fundacja Wspomagania Wsi, 12 listopada 2020 [1h19min]
Dr hab. Marta Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej UW podczas wykładu przedstawia mniej znane oblicze Janusza Korczaka – filozofa i filozofa kultury, autora wnikliwych analiz współczesności, które są aktualne również teraz. Z pism oraz publicznej działalności bohatera wykładu wywodzi pojęcie demokracja empatyczna. Stanowi ono asumpt do dyskusji o odświeżeniu idei demokratycznych w dzisiejszym świecie.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Janusz Korczak w świadomości społecznej istnieje przede wszystkim jako pedagog i wychowawca dzieci. Dr hab. Marta Rakoczy podczas wykładu przedstawia natomiast Korczaka jako filozofa i filozofa kultury, autora wnikliwych analiz współczesności, którego obserwacje pozostają aktualne również dziś. Prelegentka z jego publikacji oraz publicznej działalności wywodzi pojęcie demokracja empatyczna, które może stanowić asumpt do odświeżenia idei demokratycznych obecnie.
Demokracja empatyczna ma się ona opierać na czterech postulatach:
- Wzmacnianiu najsłabszych
- Prawie do teraźniejszości (od czasu Oświecenie edukacja ma założeniu przygotować dzieci do budowania społeczeństwa i państwa w przyszłości)
- Dialogu
- Pracy na rzecz innych
Prowadząca, omawiając kolejne postulaty, przybliża również prądy ideowe, które stanowią odniesienie dla myśli Korczaka. Przedstawia również rzeczywistość społeczną i polityczną dwudziestolecia międzywojennego, w której osadzona była działalność bohatera wykładu. Na zakończenia daje głos również krytykom Korczaka, którzy zarzucali mu z jednego strony utopizm, z drugiej odzieranie dzieci z dzieciństwa poprzez ich polityzację.
Zobacz też: Homo frajer, wykład o kulturze neoliberalnej i człowieku w konsumenckich kajdanach
Więcej o pojęciu demokracja empatyczna i myśli Janusza Korczaka w nagraniu wykładu dr hab. Marty Rakoczy.
Partner wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.