Po prostu spokój. Jak dobrze żyć po stoicku

Wykład dr Pauliny Seidler zorganizowany w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas [21 listopada 2022 r.]

Wykład poświęcony jest stoicyzmowi, który pięknie łączy etykę z troską o siebie. Stoicyzm był szczególnie popularny i niemal utożsamiany z całą filozofią jako taką w starożytnym Rzymie. Rzymscy filozofowie stoicy nie wnieśli jednak wiele nowego do systemu uformowanego przez Chryzypa.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Wśród starożytnych stoików, najbardziej współcześnie znanymi są Seneka, Epiktet i Marek Aureliusz [wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stoicyzm].

W pierwszej części prelegentka opowie o tym czym był stoicyzm, a w drugiej o tym jak stoicyzm jest podstawą spokojnego i dobrego życia. Mimo, że często jest przedstawiany w literaturze, czy kulturze  jako nie przylegający do naszego myślenia o życiu.
Stoicy bardzo wierzą w nas, w ludzi, w moc człowieka, że mamy ogromny wpływ na samych siebie.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Pauliny Seidler w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas

Logo Collegium Civitas

dr Paulina Seidler – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Członkini Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Publikowała m.in. w „Przeglądzie filozoficznym”, „Edukacji Filozoficznej”, „Ruchu filozoficznym” i „Argumencie”. Występowała na kilkunastu konferencjach naukowych. Obecnie wykładała na Państwowej Akademii Nauk a od czasów studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi zajęcia od 2018 roku. Jest autorką książki „Po prostu spokój. Jak dobrze żyć po stoicku”. Główne pola zainteresowań: popularyzacja filozofii i aplikacja jej do życia codziennego, stoicyzm, filozofia nauki, filozofia przyrody, ontologia, literatura piękna.


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.