O pocieszeniu, jakie daje filozofia

Wykład dr Pauliny Seidler, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, 9 października 2020 [1h29min]

Dr Paulina Seidler w wykładzie przygotowanym dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas mówi o pocieszeniu, jakie daje filozofia w różnych sytuacjach życiowych. Prelegentka przekonuje, że nie jest ona skostniałą nauką akademicką, ale zbiorem skutecznych recept na rozmaite trudności. Czerpiąc z myśli Sokratesa, Seneki czy Epikura proponuje ćwiczenia duchowe, które pomogą ustrzec się negatywnego myślenia.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Paulina Seidler w nagranym wykładzie proponuje powrót do czasów, kiedy filozofia nie była jedynie zbiorem suchy twierdzeń, ale receptą na życie. Punktem wyjścia do rozważań jest dla prelegentki postawa Boecjusza. Ten rzymski filozof żyjący w VI w. ne., kiedy przebywał w więzieniu w oczekiwaniu na śmierć, napisał tytułowy traktat O pocieszeniu, jakie daje filozofia. Filozofka zachęca, żeby w ślad za Boecjuszem szczęścia szukać w sobie, niezależnie od zewnętrznych okoliczności.

Seidler przekonuje, że lektura Sokratesa, Seneki czy Epikura pozwala ustrzec się wielu pułapek myślowych, w które wpędza nas życie. Często musimy mierzyć się z odtrąceniem czy krytyką. Rozmaite sytuacje wywołują w nas gniew, który wypala nas od środka niczym ogień. Łakniemy prestiżu, uznania czy pieniędzy. Gdy tego nie otrzymujemy, popadamy w przygnębienie i frustrację. Może więc warto zamiast tego poczytać starożytnych mędrców i wrzucić na luz?

Dla wszystkich, którzy pragną zmienić swoje życie na lepsze, prelegentka przygotowała kilka ćwiczeń duchowych.

Zobacz też: Filozoficznie o karnawale i pracy. Wykład dr Olgi Kłosiewicz

Więcej pocieszeniu, jakie daje filozofia w nagraniu wykładu dr Pauliny Seidler.

PW

Organizator wykładu:

Logo Collegium Civitas

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.