Diagnoza i prognoza politologiczna na dziś i na jutro
Wykład dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, 22 maja 2020 [1h05min]
Dr Anna Materska Sosnowska zgodnie z tytułem wykładu przedstawiła diagnozę i prognozę politologiczną dotyczącą wpływu pandemii koronawirusa na systemy polityczne państw demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Prelekcja odbyła się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Dr Anna Materska-Sosnowska podczas wykładu analizowała, jak pandemia koronowariusa wpływa na systemy polityczne państw demokratycznych. Prelegentka szczególnie skupiła się na sytuacji w Polsce. Zwracała uwagę, że w wyniku pandemii rządzący ograniczyli prawa obywatelskie. Podkreśliła, że kary za łamanie restrykcji były nie zawsze uzasadnione i adekwatne do stopnia przewinienia. Jej zdaniem władza z niewystarczającym wyprzedzeniem informowała też o wprowadzanych ograniczeniach, w związku z czym obywatelom trudno było się do nich przygotować. Dr Materska-Sosnowska szczególnie podkreśliła nieprawidłowości, jakie były były związane z organizacją, a następnie odwołaniem wyborów prezydenckich 10 maja. Wśród pozytywów sytuacji związanej z pandemią wskazała na uwidocznienie roli samorządów.
Dr Materska-Sosnowska w wykładzie „Diagnoza i prognoza politologiczna na dziś i na jutro”: Jesteśmy na bardzo poważnym zakręcie historii
Prognoza, jaką przedstawiła prelegentka w związku z sytuacją, jest alarmująca. – Mam wrażenie, że jesteśmy na bardzo poważnym zakręcie historii i różnie można z tego wirażu wyjść. Albo wyjdziemy z wirażu i trochę nas porzuca na różne strony, ale pojedziemy dalej tym torem. Albo niestety może nas wyrzucić z wirażu i toru, na którym jesteśmy, z toru rodziny państw demokratycznych – mówiła dr Materska Sosnowska.
Prelegentka wyraziła również niepokój w związku z tym, jak władza przedstawia działania podjęte w związku z pandemią koronowirusa. Chodzi zwłaszcza o podkreślanie skuteczności akcji podjętych przez państwa narodowe w kontrze do nieskuteczności Unii Europejskiej. Jej zdaniem jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale też niekorzystne dla Polski. Podkreśliła, że tylko silna Wspólnota jest w stanie nawiązać równorzędne relacje z USA, Rosją i Chinami. Zaznaczyła, że pozostanie w niej jest wyzwaniem dla Polski.
Więcej w nagraniu wykładu.
Zobacz tez: Chiny innowacyjne – mocarstwo wiedzy. Wykład dr. Marcina Jacoby
PW
Organizator wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.