Romantyczne biografie jako teksty kultury

Wykład prof. Andrzeja Fabianowskiego, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, 16 października 2020 [1h19min]

Prof. Andrzej Fabianowski w nagraniu wykładu przygotowanego dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas przybliża romantyczne biografie, które inspirowały polskich wieszczów jak Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Są wśród nich życiorysy XIX-wiecznych marzycieli, żołnierzy i awanturników oraz wyjątkowych kobiet.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Rewolucja francuska, który wybuchła w 1789 roku, wpłynęła na zmianę porządku społecznego w całej w całej Europie. Odtąd o miejscu człowieka w społeczeństwie miała nie decydować jego przynależność do stanu, w którym się urodził, ale czyny. Symbolem tego był Napoleon Bonaparte, który jako syn korsykańskiego prawnika z Ajaccio dosłużył się tytułu Cesarza Francuzów.

Prof. Andrzej Fabianowski podczas wykładu przybliża romantyczne biografie, które w XIX wieku inspirowały polskich wieszczów, jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Są wśród nich życiorysy wizjonerów i marzycieli, jak Ignacy Ścibor Marchocki (1755-1827), który w swoich dobrach na Podolu utworzył własne quasi państwo. Są awanturników i żołnierzy, jak Wacław Rzewuski (1784-1831), który podróżował po Półwyspie Arabskim i sprowadził do Polski konie rasy arabskiej. Są też biografie niesamowitych kobiet, jak Makryna Mieczysławska (1784-1869), która zwodziła władców i papieży, opowiadając o prześladowaniach unitów Rosji, których sama miała paść ofiarą.

Pozostałe romantyczne biografie, o których opowiada prof. Andrzej Fabianowski:

  • Andrzej Towiański (1799-1878)
  • Ludwika Śniadecka (1802-1866)
  • Michał Czajkowski (1804-1886)
  • Delfina Potocka (1807-1877)
  • Konstanty Julian Ordon (1810-1887)

Zobacz też: Zygmunt Krasiński – wieszcz kontrowersyjny. Wykład prof. Andrzeja Fabianowskiego

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, którego tematem są niesamowite życiorysy, który inspirowały polskich wieszczów.

Organizator wykładu:

Logo Collegium Civitas

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.