Psy i konie na służbie. Rola zwierząt w formacjach mundurowych
Wykład dr Joanny-Stojer Polańskiej, Fundacja Wspomagania Wsi, 25 czerwca [1h06min]
Psy i konie na służbie w policji, wojsku czy służbach ratowniczych wspierają ludzi w realizacji wielu zadań. O zwierzęcych funkcjonariuszach oraz ratownikach opowiada w nagraniu dr Joanna Stojer-Polańska, prawniczka, kryminalistyczka oraz autorka książek popularyzujących kryminalistykę oraz poświęconych funkcjonariuszom na czterech łapach i kopytach.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Psy pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych i zwłok, materiałów wybuchowych czy narkotyków, a nawet pieniędzy. Wspierają również pracę laboratoriów kryminalistycznych, rozpoznając ślady zapachowe pozostawione na miejscu zbrodni. Policja oraz siły specjalne w wojsku szkolą również czworonogi do obezwładniania przestępców lub przeciwników.
Konie pełnią najczęściej w służbach mundurowych funkcje patrolowe. Docierają do miejsc, gdzie zwyczajni funkcjonariusze nie mogą się dostać standardowymi środkami transportu. Z racji na ich wielkość i dużą masę, wykorzystuje się je również tam, gdzie policjanci mają do czynienia agresywnym tłumem, np. podczas meczów piłkarskich.
Dr Joanna Stojer-Polańska w przygotowanym dla nas wykładzie opowiada, jak zwierzęta przygotowuje się do pracy w formacjach mundurowych i ratownictwie. Opisuje również konkretne psy i konie na służbie oraz ich opiekunów. Zwraca też uwagę na nieuregulowaną prawnie sytuację zwierząt, które z racji na wiek czy kontuzje kończą pracę w formacjach mundurowych.
Zobacz też: Poszukiwania osób zaginionych – jak szukać, żeby odnaleźć?
Wszystkie osoby które chcą pomóc zwierzętom zapraszamy na stronę: https://www.petycjeonline.com/walczymy_o_przyznanie_pastwowych_emerytur_dla_wszystkich_psow_i_koni_subowych#
/PW
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.