„Geremek/Vidal. Rozmowy” – Bronisława Geremka wspominają Juan Carlos Vidal i Jacek Żakowski

Dyskusja z udziałem Juana Carlosa Vidala, autora wywiadu rzeki z prof. Bronisławem Geremkiem oraz Jacka Żakowskiego. Rozmowę poprowadził Maciej Stasiński. Galeria Kordegarda, 17 listopada 2015 [1h49min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się niedawno książka „Geremek/Vidal. Rozmowy”, będąca zapisem wywiadu rzeki, jaki z prof. Bronisławem Geremkiem przeprowadził w 1997 roku hiszpański dziennikarz i dyplomata Juan Carlos Vidal. Premiera książki stała się okazją do rozmowy o dziedzictwie pozostawionym przez prof. Geremka, w której oprócz autora wziął też udział dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski. Dyskusję zorganizowaną przez wydawcę książki oraz Fundację Centrum im. Profesora Bronisława Geremka poprowadził dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński.

Tematem przewodnim debaty był wzrost tendencji nacjonalistycznych w Europie. Zdaniem Macieja Stasińskiego w Polsce ich przejawem jest wynik ostatnich wyborów parlamentarnych, a na kontynencie wzrost poparcia dla partii postulujących zamknięcie się na imigrantów. Prowadzący rozmowę pytał swoich gości, jak prof. Geremek – którego obaj mieli okazję dobrze poznać – oceniałby ostatnie wypadki polityczne.

J. C. Vidal zwrócił uwagę, że prof. Geremek oceniał rzeczywistość nie tylko z perspektywy polityka, ale też historyka. Miał świadomość, że tradycja europejska nie jest jedynie demokratyczna. Pamiętał, że przeszłość kontynentu to również dwie wojny światowe i dwa reżimy totalitarne – nazistowski i komunistyczny. Hiszpan podkreślił, że prof. Geremek jako polityk starał się wzmacniać tę pierwszą tradycję.

J .C. Vidal przypomniał też, że prof. Geremek uważał, iż nie można stworzyć demokracji, nie odwołując się do tożsamości narodowych. Oceniał bowiem, że u źródeł tego ustroju stoją uczucia patriotyczne. Mając tę świadomość, chciał budować zjednoczoną Europę ojczyzn. Chodziło w tej koncepcji o to, by myśl europejska nie dryfowała w kierunku nacjonalizmu.

Według J. Żakowskiego prof. Geremek w obecnej rzeczywistości szukałby środowisk opozycyjnych, „punktów oporu”. Jako przedstawiciel europejskich salonów byłby dumny ze słów prezydenta Francji François Hollande’a, który zamachów w Paryżu nie wykorzystał do podgrzewania nastrojów antyimigranckich, stwierdzając, że „to Francuzi strzelali do Francuzów”.

Publicysta zwrócił też uwagę, prof. Geremek widział dzieje jako proces. W toku tego procesu pewne tendencje wychodzą naprzód, by później się wycofać. J. Żakowski podkreślił, że prof. Geremek umiał obserwować te procesy ze spokojem. Nie lekceważyłby szkód jakie mogą wyrządzić, ale też nie popadłby w pesymizm. Starałby się natomiast liczbę powstałych szkód ograniczać.

Więcej w załączonym w filmie z dyskusji. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Centrum im. prof. Bronisława Geremka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.