Losy mniejszości węgierskiej w krajach ościennych

Spotkanie z cyklu „Polacy i Węgrzy. Historia – Polityka – Kultura”. Zamek Królewski Warszawie, 26 kwietnia 2015 [1h05min]

W wyniku traktatu z Trianon zawartego w 1920 roku Węgry utraciły blisko 2/3 ludności i terytorium kraju. Obecnie w krajach ościennych żyje według różnych szacunku od 2 do 2,5 mln Madziarów. O problemach mniejszości węgierskiej dyskutowali podczas spotkania z cyklu „Polacy i Węgrzy. Historia – Polityka – Kultura” historyk, polityk, znawca spraw mniejszości węgierskiej i jedyny Węgier w ukraińskim parlamencie dr László Brenzovics oraz Jarosław Giziński, dziennikarz, publicysta i komentator telewizyjny, z wykształcenia hungarysta i językoznawca.

Po drugiej wojnie światowej Węgrzy w krajach ościennych znaleźli się w trudnej sytuacji. Jak mówił Giziński, choć wiele narodów w Europie Środkowo-Wschodniej miało za sobą epizod współpracy z III Rzeszą, to na Węgrów spadło odium spadkobierców okupantów. Wykorzystano to jako pretekst do wywłaszczeń, przesiedleń i prześladowań.

Obecnie mniejszość węgierska w krajach ościennych jest reprezentowana przez swoje partie polityczne. Często bez ich udziału niemożliwe jest stworzenie większości koalicyjnej. Brenzovics mówił, że stawiają sobie one za cel walkę o zachowanie tożsamości narodowej na rdzennie zajmowanych terenach.

Giziński zaznaczył, że mimo iż mniejszość węgierska zyskała reprezentację polityczną, to wciąż znajduje się na łasce etnicznej większości w danych państwie. Owocuje to tym, że zamieszkane przez nią regiony są często niedoinwestowane i mniej rozwinięte od innych części kraju.

Więcej o sytuacji mniejszości węgierskiej w krajach ościennych można dowiedzieć się z załączonego filmu ze spotkania. Zapraszamy do oglądania.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.