Ale nam się wydarzyło! Krzysztof Iwaniuk wspomina 30 lat samorządu w Polsce
Rozmowa z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, 4 czerwca 2020 [1h33min]
Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, w rozmowie z Piotrem Szczepańskim z Fundacji Wspomagania Wsi wspomina 30 lat istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. – Dzięki temu, że właśnie został samorząd odtworzony, cytując Jana Pawła II, bo należymy do jego pokolenia, zaczęliśmy zmieniać oblicze Polski. To się nam bardzo, bardzo udało – mówi.
W 2020 roku obchodzimy 30 lat istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. W maju 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory samorządowe do rad gmin. Krzysztof Iwaniuk, gość Piotra Szczepańskiego, w pracach samorządu uczestniczył od samego początku. W latach 1990-1992 był burmistrzem miasta i gminy Terespol, a od 1992 roku nieprzerwanie pełni funkcję wójta tej gminy.
– To był ten czas, kiedy wydawało się, że warto było uwierzyć w ideę samorządności, bo ona wreszcie da nam szansę. Da nam szansę, że to, co nie było możliwe przez dziesięciolecia albo i setki lat, to wreszcie to zrobimy. Mówiąc szczere, ja sobie nawet nie wyobrażałem, że dojdziemy do takiego momentu po 30 latach. Wówczas ta wyobraźnia była dużo bardziej ograniczona. Dzisiaj myślę, że jako samorządowcy powinniśmy być dumni z tego, że jednak nasze miejscowości – czy to gminy wiejskie, czy miasta zupełnie zmieniły oblicze – mówi z uznaniem o ostatnim trzydziestoleciu Iwaniuk.
Krzysztof Iwaniuk: Dzięki samorządowi zaczęliśmy zmieniać oblicze Polski
Gość Piotra Szczepańskiego wspomina swoje wizyty jako młody człowiek w RFN, kiedy Polskę dzieliła od zachodniego sąsiada cywilizacyjna przepaść. Dziś już jej nie widzi. – Dzięki temu, że właśnie został samorząd odtworzony, cytując Jana Pawła II, bo należymy do jego pokolenia, zaczęliśmy zmieniać oblicze Polski. To się nam bardzo, bardzo udało – podkreśla.
W dalszej części rozmowy Krzysztof Iwaniuk opowiada o praktyce zarządzania gminą i relacjach z mieszkańcami. Terespol jest specyficzną jednostką samorządu. Jej granica na Bugu jest nie tylko jednocześnie granicą powiatu, ale też Polski i Unii Europejskiej.
Zobacz też: Samorząd terytorialny po 1990 r. – sukcesy i zagrożenia. Rozmowa z prof. Grzegorzem Gorzelakiem
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.