Alt-Right – Kontrrewolucja w USA

Wykład z cyklu „Czwartki Razem”, Państwomiasto, 9 lutego 2017 [1h48min]

Zmiana świadomości społecznej Amerykanów, która umożliwiła wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, nie nastąpiła z dnia na dzień. Proces ten – wspierany wielkimi pieniędzmi i aparatem medialnym – trwał latami. Tak opisał ten fenomen Jakub Dymek, publicysta i kulturoznawca związany z „Krytyką Polityczna”, podczas wykładu z cyklu „Czwartki Razem”.

Gość spotkania wskazał na podobieństwa pomiędzy wieloletnimi procesami, które doprowadziły do wyboru na prezydenta USA Ronalda Reagana i Donalda Trumpa. Dymek zauważył, że w obu przypadkach zapoczątkował je szok republikańskich konserwatystów w obliczu sukcesów liberalnej lewicy – w pierwszym przypadku Ruchu Praw Obywatelskich czarnoskórych Amerykanów i polityki prezydenta Lyndona Johnsona, w drugim Baracka Obamy – pierwszego Afroamerykanina w Białym Domu. Konserwatyści widzieli w nich zagrożenie dla tradycyjnych wartości oraz zamach na wolnorynkowy kapitalizm i mobilizowali się, żeby im przeciwdziałać.

Według kulturoznawcy sukces Donalda Trumpa nie byłby możliwy bez zmiany mentalności Amerykanów, która nastąpiła w wyniku działalności prawicowych think tanków zasilanych pieniędzmi miliarderów (jak rodzina Kochów) i aparatu medialnego w rodzaju stacji telewizyjnej Fox News i portalu Breitbart.com. Kontestując poprawność polityczną, prawicowe media wykreowały się na głosicieli niewygodnej prawdy, zwalczanej przez „elity”. Zdaniem Dymka, kontrowersyjne wypowiedzi Trumpa nie szokowały jego elektoratu, bo prawicowe media już wcześniej zdążyły go do takiego przekazu przyzwyczaić.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.