Fake–newsy i dezinformacja jako zagrożenie dla demokratycznej debaty publicznej

Wykład red. Adama Szostkiewicza zorganizowany w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas [29 kwietnia 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Redaktor Adam Szostkiewicz opowiada na czym polegają fake-newsy, co się za tym pojęciem kryje i dlaczego się nimi zajmujemy. Podał również konkretne przykłady. Wyjaśnił również jak można się bronić przed zalewem fake-newsów. Jako dziennikarz polityczny, redaktor w codziennej pracy zderza się z tym tematem.

Fake-news – wiadomości śmieciowe, nieprawdziwe, fałszywe. Dezinformacja i manipulacja służy do bardzo konkretnych celów zamierzonych przez rozpowszechniających. Część takich informacji to wiadomości bardzo sprytnie skonstruowane, skomplikowane, nie łatwe do rozwikłania. Przeinaczanie informacji, kłamstwo nie jest rzeczą nową. Przełom nastąpił gdy pojawiły się media społecznościowe. Skala i tempo krążących po świecie informacji zmieniła sytuację diametralnie. Bezpieczeństwo informacyjne stało się wyjątkowo istotne. Teorie spiskowe, fake-newsy, manipulacje i dezinformacja stały się naszą codziennością.

red. Adam Szostkiewicz – dziennikarz, tłumacz i publicysta, działacz opozycji w okresie PRL

Zapraszamy do wysłuchania wykładu w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas

Logo Collegium Civitas


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.