Rok w lesie – sierpień. Czas obfitości

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 1 sierpnia 2020 [0h54min]

Bartosz Popczyński opowiada, ja wygląda las w sierpniu. Przyroda przechodzi wówczas w stadium jesienne, a de facto szykuje się do zimy. Cykl „Rok w lesie” realizujemy współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie. Zobacz również wcześniejsze wykłady.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

– Mamy do czynienia z lasem, który jest w pełni wykształcony, nawet bym już powiedział, że powoli przechodzi w stadium jesienne – opisuje wygląd lasu w sierpniu Bartosz Popczyński. Dodaje, że da facto przyroda przygotowuje się już do zimy.

Dni są wciąż ciepłe, co powoduje nagrzewanie się zbiorników wodnych. – Woda, która się mocno nagrzeje, musi to ciepło oddać. Kiedy oddaje je nad ranem, tworzą się mgły. To jest bardzo często zauważalne – wskazuje pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Las w sierpniu przechodzi tytułowy czas obfitości. Dojrzewają kolejne owoce, jak jeżyny czy maliny. Charakterystyczną rośliną, która zaczyna wówczas kwitnąć, są wrzosy.

Popczyński tłumaczy, że celem roślin jest wówczas przede wszystkim wydanie nasion. W ciekawy sposób radzi z tym sobie niecierpek, którego nasiona wystrzeliwane są z osnówki pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia. Dodaje, że sięga ono 25 atmosfer, podczas gdy w oponach samochodowych wynosi zaledwie 2,5.

Las w sierpniu – co robią zwierzęta?

Podobnie jak rośliny, do przetrwania zimy szykują się również zwierzęta. W sierpniowym lesie nie usłyszymy już intensywnego śpiewu ptaków, z których część szykuje się od odlotu. Młode osobniki uczą się samodzielnego życia pod okiem rodziców. Podobnie jak potomstwo drapieżników, które czyhając na podloty ćwiczy się w umiejętności polowania. Te młode, którym uda się uniknąć pożarcia, i te, które nabędą zdolności łowieckie, będą miały szanse na dorosłe życie.

Charakterystycznym widokiem, który możemy zaobserwować, jest „babie lato”. To nic innego, jak unoszone na wietrze strzępki pajęczych nici.

Więcej o tym, jak wygląda las w sierpniu, w nagraniu wykładu.

Zobacz też poprzednie odcinku cyklu:

PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.