Rok w lesie – październik. Kolorowy las

Wykład Bartosza Popczyńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, 12 października 2020 [1h10min]

W październiku najbardziej wyraziście daje o sobie znać „polska złota jesień”. Część zwierząt przechodzi w stan hibernacji, a niektóre szykują się do snu zimowego. O tych i innych zjawiskach, których świadkiem jest las w październiku, opowiada Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie. Zobacz również wcześniejsze wykłady z cyklu „Rok w lesie”.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Bartosz Popczyński w trakcie wykładu opowiada, jak wygląda las w październiku oraz co dzieje się wówczas w przyrodzie. Prelegent rozpoczyna wystąpienie od charakterystyki październikowej aury. Następnie opisuje jej wpływ na szatę roślinną. Szczególnie dużo miejsca poświęca kolorom liści, bowiem właśnie w październiku w sposób najbardziej wyrazisty daje o sobie znać „polska złota jesień”. Edukator opisuje, jak przebarwiają się one u poszczególnych gatunków drzew.

W dalszej części wystąpienia prelegent przedstawia, co dzieje się w październiku w świecie zwierząt. Te intensywnie szykują się do nadchodzącej zimy. Gady i niektóre ssaki przechodzą w stan hibernacji, a część z tych ostatnich zbiera się do zimowego snu. Bartosz Popczyński wykorzystuje tę okazję, żeby wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi procesami, które są często mylnie ze sobą utożsamiane. Innymi charakterystycznymi zjawiskami cechującymi las w październiku, które opisuje nasz gość, są migracje ptaków oraz gody trwające jeszcze u niektórych dużych ssaków.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

Zobacz też: Uszy zamiast oczu. Nietoperze i sztuka echolokacji

PW

Organizator wykładu:

Lasy Miejskie Warszawa Logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.