Uszy zamiast oczu. Nietoperze i sztuka echolokacji

Wykład dr. Macieja Fuszary, Kawiarnia Naukowa 1a, 11 lutego 2016 [1h09min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Nietoperze to latające ssaki, które do polowania i poruszania się po zmierzchu wykorzystują zjawisko echolokacji. Sposób w jaki to robią oraz wiele innych ciekawostek na temat tych fascynujących zwierząt przedstawił dr Maciej Fuszara, badacz zachowań nietoperzy i ptaków.

Nietoperze polują przeważnie na owady. W odróżnieniu od ptaków, czynią to po ciemku. Mogą to robić dzięki temu, że w trakcie lotu emitują dźwięk, który odbija się od przeszkody lub ofiary. Na podstawie czasu jego odbicia się od owada lub przeszkody są w stanie określić ich dokładne położenie.

Choć nietoperze drą się w niebogłosy, człowiek najczęściej nie jest w stanie wychwycić emitowanych przez nie dźwięków. Jak wyjaśnił Maciej Fuszara, wydawany przez nie głos ma znacznie wyższą częstotliwość niż może zarejestrować ludzkie ucho. W badaniu tych zwierząt pomocne są urządzenia, które nadają odbieranym dźwiękom niższą częstotliwość. Pomogło to naukowcom w określeniu poszczególnych gatunków nietoperzy.

Mitem jest jednak, że nietoperze nie dysponują zmysłem słuchu i wzroku. Jak pokazały badania niemieckich naukowców, znacznie lepiej radzą sobie one z chwytaniem owadów, które poruszają się głośniej i są bardziej widoczne na tle otoczenia.

Nietoperze są zwierzętami długowiecznymi. Egzemplarze żyjące w naturze potrafią osiągnąć wiek do 30 lat. Najbardziej znany z długowieczności nietoperz dożył 41!

Więcej w załączonym w filmie z wykładu. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.