Współczesne spojrzenie na seksualność kobiet
Wykład dr Alicji Długołęckiej, Kawiarnia Naukowa 1a, 9 marca 2017 [1h04min]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Kobiece pożądanie jeszcze do końca XIX wieku było uważane za przejaw obłędu. Dopiero Freud „przyznał” kobietom prawo do czerpania przyjemności z seksu. Jak postrzegano kobiecą seksualność w przeszłości oraz jak przejawia się ona w świetle najnowszej wiedzy opowiedziała podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a dr Alicja Długołęcka.
Prelegentka zapoznała słuchaczy z przeglądem badań dotyczących kobiecej seksualności. Dr Długołęcka opisała postęp, jaki dokonał się w kwestii jej postrzegania od końca XIX w. do czasów współczesnych. Omówiła prace poruszające psychologiczny, fizjologiczny i kulturowy aspekt kobiecej seksualności. Przedstawiła słuchaczom dokonania Margaret Mead, Williama Mastersa i Virginii Johnson, Helen Kaplan, Alfreda Kinseya oraz Helen Fischer.
Dr Długołecka opisała psychologiczne i fizjologiczne czynniki, które warunkują kobiece pożądanie. Mówiła o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami w postrzeganiu własnej seksualności i sposobach jej realizowania. Przedstawiła również ostatnie odkrycia, które zrewolucjonizowały wiedzę o czerpaniu przez kobiety przyjemności z seksu. Wymieniła w tym kontekście odkrycie Helen O’Connel, która udowodniła, że łechtaczka jest dziesięciokrotnie większym organem niż się pierwotnie wydawało oraz opisanie mechanizmu kobiecego wytrysku przez Milana Zaviacica. Opisała również pracę Rosemary Basson, która oddzieliła kwestię odczuwania przez kobietę satysfakcji seksualnej od orgazmu.
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.