Czy człowiek rzeczywiście uczy się przez całe życie?

Wykład dr. Krzysztofa Pierścieniaka, Kawiarnia Naukowa 1a, Wawerskie Centrum Kultury, 9 listopada 2017 [1h06min]

Im człowiek starszy, tym trudniej mu się uczyć. Jeśli jednak jesteśmy świadomi naszych procesów poznawczych, możemy z sukcesem zdobywać wiedzę przez całe życie. Jak to robić mówił w Kawiarni Naukowej 1a andragog dr Krzysztof Pierścieniak.

Jak uczyć się przez całe życie? Najlepszą motywacją do nauki jest pasja. Zdobywaniu wiedzy sprzyja odpowiednie aranżowanie przestrzeni. Wiedzą o tym twórcy dobrych ekspozycji muzealnych, którzy projektują wystawy w taki sposób, żeby przekazywać informacje na każdym kroku. Żeby uczyć się, należy być człowiekiem aktywnym. Pasywne spędzanie czasu w fotelu nie sprzyja zdobywaniu wiedzy.

Często uczymy się, nie definiując tego w ten sposób. Naszą wiedzę pogłębiamy również podczas rozmów z innymi ludźmi. Naturalną rzeczą w nauce człowieka jest interwałowość, czyli następujące po sobie okresy uczenia i nie uczenia się. Jeśli poszerzanie wiedzy ma być efektywne, musimy czasem „dać sobie na luz”. „Musztrowanie się” nie sprzyja skutecznemu uczeniu się, przekonywał dr Pierścieniak.

PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.