Dziwny wirus grypy

Wykład prof. Magdaleny Fikus, Kawiarnia Naukowa 1a, Wawerskie Centrum Kultury, 8 marca 2018 [0h50min]

Wirus grypy ze względu na zmienność typów występowania to trudny przeciwnik dla twórców szczepionek i leków. Charakterystykę wirusa oraz metody walki z nim przedstawiła biolożka molekularna i popularyzatorka nauki prof. Magdalena Fikus podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Prof. Fikus w trakcie wystąpienia opisała budowę wirusa grypy. Jego materiał genetyczny przechowywany jest w postaci 8 nici RNA, które kodują różne rodzaje białek. O typie wirusa decyduje znajdująca się na jego wierzchu kombinacja białek H (hemaglutynina) i N (neuraminidaza). Jak wytłumaczyła prelegentka, poszczególne rodzaje białek pełnią te same funkcje, ale mają inny skład biochemiczny i wywołują inną reakcję immunologiczną zainfekowanego organizmu.

Biolożka molekularna w trakcie wystąpienia mówiła również jak przebiega cykl rozwojowy wirusa grypy, przedstawiła trudny proces powstawania szczepionek przeciw niemu oraz wyjaśniła dlaczego nie zawsze są one skuteczne, a także przedstawiła zasadę działania dostępnych leków antywirusowych. Prof. Fikus opowiedziała też o historycznych pandemiach grypy, ze szczególnym uwzględnieniem „hiszpanki”, która w latach 1918-1919 na całym świecie pochłonęła miliony ofiar.

PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.