Sztuka mówienia miłych rzeczy

Wykład dr Marzeny Mazur, Kawiarnia Naukowa 1a, 19 grudnia 2019 [0h43min]

Psycholożka dr Marzena Mazur podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a przedstawiła wyniki swoich badań na temat tego, jak Polacy używają komplementów oraz jak je postrzegają. Na podstawie udzielonych przez badanych odpowiedzi prelegentka pokusiła się o stworzenie recepty, jak skutecznie prawić komplementy. Słuchacze mogli dowiedzieć się, co najchętniej chciałyby usłyszeć kobiety, mężczyźni i… szefowie obojga płci.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Mówimy komplementy, żeby zyskać przychylność czy ubić interes. – Tak naprawdę wszystkie komplementy mówimy dla siebie. Wcześniej czy później to my jesteśmy tą osobą, która zyskuje na tym, że powiedzieliśmy komplement – mówi w nagraniu wykładu psycholożka dr Marzena Mazur.

Prelegentka przedstawiła wyniki swoich badań na temat tego, jak Polacy używają komplementów oraz jak je postrzegają. Wśród badanych znalazło się 1280 osób w wieku 19-75 lat, z czego 63 procent stanowiły kobiety, a 37 proc. mężczyźni.

Jakie główne wnioski płyną badań? Podczas gdy większość kobiet wolałaby słyszeć komplementy na temat swoich cech charakteru, najczęściej słyszy je na temat swojego wyglądu. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy najczęściej są komplementowani przeważnie za te pierwsze.

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań dr Mazur przygotowała dla słuchaczy receptę, jak prawić komplementy kobietom, mężczyznom i… szefom obojga płci.

Zobacz też: Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? Wykład dr Ewy Woydyłło

Więcej w nagraniu wykładu.

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.