Jaka będzie Ameryka i relacje polsko-amerykańskie?

Wykład dr. Bogdana Szafrańskiego, Kawiarnia Naukowa 1a, 10 grudnia 2020 [1h02min]

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i obiecuje politykę przeciwną wobec odchodzącego z Białego Domu Donalda Trumpa. Więcej ukłonów na rzecz mniej zamożnych obywateli, ekologii czy zasypywanie nierówności rasowych. Na arenie międzynarodowej postuluje powrót do aktywnej roli USA i bliższych relacji z europejskimi partnerami. Jaka będzie teraz Ameryka i relacje polsko-amerykańskie przewiduje w nagraniu wystąpienia w Kawiarni Naukowej 1a dr Bogdan Szafrański.

Joe Biden, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych, obiecuje progresywną politykę będącą przeciwwagą dla prezydentury Donalda Trumpa. Demokrata zapowiada gospodarkę nastawioną na potrzeby mniej zamożnych obywateli, rozszerzenie systemu publicznej opieki zdrowotnej, powrót do paryskiego porozumienia na rzecz klimatu oraz zasypywanie nierówności rasowych. W kwestii polityki zagranicznej postuluje powrót do aktywnej roli Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej i współpracę z europejskimi partnerami.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Po znakiem zapytania stoją relacje polsko-amerykańskie. Biden podczas kampanii wyborczej zasłynął wypowiedziami porównującymi sytuację w Polsce do Białorusi. Czy wobec tego w stosunkach między oboma państwami nastąpi gwałtowne ochłodzenie, czy też Polska pozostanie ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych? W grze są kontrakty na dostawy sprzętu wojskowego oraz rozwój polskiej energetyki jądrowej czy dostawy surowców energetycznych do naszego kraju. Mamy też wspólnego przeciwnika w postaci putinowskiej Rosji.

Zobacz też: Trzy oblicza lobbingu w USA: jak idee, organizacje i wielkie pieniądze zmieniają politykę w Stanach Zjednoczonych

Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia dr Bogdana Szafrańca, który analizuje, jak mogą wyglądać Ameryka i relacje polsko-amerykańskie w trakcie prezydentury Joe Bidena, a jak mogłyby wyglądać, gdyby zwycięzcą wyborów okazał się Donald Trump.

/PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.