Flirty, uwodzenie, podrywanie – czyli jak rodzą się emocje miłosne

Wykład dr Katarzyny Kalinowskiej, Kawiarnia Naukowa 1a w Wawerskim Centrum Kultury, 13 luty 2020 [0h55min]

Czy mężczyzna skuteczniej poderwie kobietę, stosując sposób „na kozaka” czy „na intelektualistę”? Jaki typ faceta prędzej uwiedzie „głupia blondynka”, a jaki „Królowa Śniegu”? O tym w jakich okolicznościach rodzą się emocje miłosne, a także jakie strategie stosujemy nawiązując relacje uczuciowe i erotyczne mówiła w Kawiarni Naukowej 1a socjolog dr Katarzyna Kalinowska, autorka badań i pracy doktorskiej na ten temat.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Dr Katarzyna Kalinowska opowiada w nagraniu, jakie warunki powinny zaistnieć, żeby doszło do nawiązania relacji damsko-męskiej. Prelegentka podczas wykładu odwołuje się do badań, które były podstawą jej rozprawy doktorskiej „Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji”, wydanej w ramach serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dr Kalinowska przeprowadziła je podczas badań terenowych w siedmiu polskich sanatoriach oraz w warszawskich klubach.

W trakcie wystąpienia w Kawiarni Naukowej 1a prelegentka opisuje zarówno perypetie związane z przeprowadzaniem badań, jak również ich metodologię oraz płynące z nich wnioski. Dokonane przez dr Kalinowską ustalenia umożliwiły odpowiedź na pytanie, czy różne pokolenia badanych odbiegają od siebie pod względem sposobu flirtowania. Pozwalają również wskazać okoliczności, w jakich rodzą się emocje miłosne oraz wyodrębnić strategie stosowane przez mężczyzn i kobiety podczas podrywu.

Więcej o tym, jak nawiązujemy relacje uczuciowe i erotyczne, w nagraniu wykładu.

Zobacz też: Ale ja się głupio zakochałem! Wykład dr. Wojciecha Kuleszy

PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.