Nasze korzenie

Nasze korzenie. Jak i gdzie możemy szukać informacji na temat przodków? Wykład Igora Strojeckiego zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [9 marca 2023 r.]

Wykład genealogiczny w oparciu o historię rodu Ochorowiczów poprowadzi Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta i varsavianista.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj go w formie podcastu:

Zapraszamy na wykład o pierwowzorze Ochockiego z „Lalki” Prusa, czyli Julianie Ochorowiczu – ten polski naukowiec przewidział rozwój telewizji, choć w jego czasach nikt nawet nie znał takiego słowa. Dzisiaj jest nieco postacią zapomnianą.

Julian Ochorowicz był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych w drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia. Zdaniem inżyniera Jerzego Jasiuka, wiele jego myśli należy określić mianem pionierskich. Na przykład ogłoszenie w magazynie „Kosmos” możliwości przekazywania obrazów na odległość, wykorzystując do tego prosty układ przewodowy. I dodaje, że Ochorowicza uważa się za genialnego wynalazcę, którego idee przyczyniły się do późniejszych odkryć w dziedzinie przesyłu obrazu i głosu.

Julian Ochorowicz był człowiekiem renesansu i zajmował się wieloma dziedzinami wiedzy, nie tylko techniką. Pasjonowała go również psychologia i filozofia. Zajmował się także hipnozą, telepatią, mediumizmem – które badał ze stanowiska naukowca. Przeprowadzał doświadczenia w zakresie parapsychologii. – Mieszkał kilkanaście lat w Wiśle, w której prowadził badania mediumiczne z polskim medium Stanisławą Tomczykówną. Jego idee daleko wykraczały poza granice pojmowania innych reprezentantów świata nauki, przez co czuł się niedoceniony i rozgoryczony.

Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, katalogów towarzyszących wystawom oraz obszernego hasła do słownika biograficznego. Jest także autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Często wygłasza prelekcje i udziela wywiadów na temat dokonań swojej rodziny oraz wartości badań genealogicznych. Aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, takich jak Noc Muzeów czy Festiwal Nauki. Za swoją społeczną działalność uhonorowany nagrodami (m.in. w roku 2012 otrzymał nagrodę Ludomira Benedyktowicza, a w 2014 “Złoty Liść” Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga). Motto Igora Strojeckiego brzmi: “Być może nie narodził się jeszcze ten, który kiedyś zapuka do twoich drzwi i o historię twojej rodziny poprosi”.

Wykład zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury

Kawiarnia Naukowa 1a, logo


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.