Czy sztuczna inteligencja zastąpi naukowców?

Wykład Szymona Miłkosia zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [11 maja 2023 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj go w formie podcastu:

Sztuczna inteligencja to temat, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Możliwości dużych modeli językowych, takich jak GPT, ponownie rozpaliły dyskusję na temat ogólnej sztucznej inteligencji. Czy sztuczna inteligencja, która przekracza zdolności naukowców którzy ją stworzyli, jest tuż za rogiem?

Współczesna sztuczna inteligencja opiera się na zależnościach statystycznych, które są uzyskiwane za pomocą głębokich sieci neuronowych w ogromnych ilościach danych. Chociaż są one bardzo wartościowe, to zależności statystyczne są w nauce tylko pośrednim krokiem w określaniu kierunkowych zależności przyczynowych. Na przykład temperatura i sprzedaż lodów są mocno zależne statystycznie, ale raczej pierwsza jest przyczyną drugiej niż odwrotnie. Dlatego prawdopodobnie kolejną rewolucją w sztucznej inteligencji będą duże modele przyczynowe, które pozwolą na rozwój sztucznej inteligencji na jeszcze wyższym poziomie.

Warto jednak pamiętać, że inteligencja to nie tylko myślenie statystyczne i przyczynowe. Jak formułujemy problemy, które potrafimy rozwiązać za pomocą sztucznej inteligencji? Kluczowe znaczenie ma metapoznanie, czyli monitorowanie i kontrolowanie własnych procesów poznawczych, które jest wciąż słabo zbadane, nawet u ludzi.

Podsumujemy odpowiedzią na pytanie postawione w tytule prelekcji. Przyszłość polegać będzie na integracji sztucznej i ludzkiej inteligencji.

Po tej prelekcji:
• będziesz znał ograniczenia i możliwości współczesnej (statystycznej) sztucznej inteligencji,
• dowiesz się o nadchodzącej rewolucji przyczynowej w sztucznej inteligencji,
• będziesz świadomy dalszych wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją.

Szymon Miłkoś jest metodologiem nauk. Jest magistrem UJ do sześcianu (filozofia, zarządzanie, kognitywistyka) i doktorantem PAN (gdzie bada, jak badać mózg za pomocą przyczynowych modeli AI). Jego nadrzędnym celem jest zrozumienie odkrywania naukowego, aby wspierać przyszłe odkrycia naukowe. Prowadził projekt popularnonaukowy „Myśl jak naukowiec”, który dotarł do miliona odbiorców, a u 400 uczestników kursu podniósł umiejętność krytycznego myślenia o 10%. Wieloletnie doświadczenie w teatrze uwydatnia się w performatywnym charakterze jego prelekcji. Uwielbia tańczyć i gdy się go pyta o czas.

Wykład zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury

Kawiarnia Naukowa 1a, logo


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.