Mieszkańcy kredowych mórz – skamieniałości z Nasiłowa

W ramach Środowego spotkania z Dziejami Ziemi zapraszamy na wyjątkowy, plenerowy wykład dr. Daniela Tyborowskiego, 15 czerwca 2022 r.

Kolejny odcinek plenerowy z Nasiłowa. Tym razem porozmawiamy o znaleziskach jakich dokonaliśmy oraz opowiemy o nich bardziej szczegółowo.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Kamieniołom w Nasiłowie to miejsce bardzo często odwiedzane przez naukowców i studentów. Belemnity i zęby rekinów to częste znaleziska. Skały nasiłowskiego kamieniołomu bogate są również w skamieniałości małż, amonitów, ślimaków, gąbek. Obecne są też jeżowce i szczątki roślin. Można tu odnaleźć miejsca, gdzie widać różnicę w wyglądzie i składzie skał powstałych na pograniczu kredy i ery kenozoicznej. A granica biegnąca nad opokami, to ślad masowego wymierania sprzed 66 milionów lat, podczas którego wyginęło około ¾ gatunków roślin i zwierząt żyjących na Ziemi!


Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości.

 


Wykład przy współpracy z Muzeum Ziemi PANLogo Muzeum Ziemi w Warszawie


Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.