Wieloryby – historia naturalna

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”, 7 października 2020 [1h18min]

Tematem kolejnego wykładu dr. Daniela Tyborowskiego z cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi” jest ewolucja wielorybów. Paleontolog z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie opowiada o kilkudziesięciu milionach lat ewolucji tych morskich ssaków oraz wskazuje na przykłady ciekawych adaptacji, które wykształciły te zwierzęta do życia w środowisku wodnym.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Walenie zasiedliły w morzach nisze ekologiczne, które w epoce mezozoicznej zajmowały gady, które podobnie jak dinozaury wymarły w większości 65 milionów lat temu. Podobnie jak wcześniej gady morskie, walenie osiągnęły dużą różnorodność kształtów, rozmiarów czy pozycji w ekosystemie. W przeciwieństwie jednak do gadów morskich wieloryby są grupą monofiletyczną, czyli posiadającą jednego przodka.

Dr Daniel Tyborowski opisuje, jak przebiegała ewolucja wielorybów oraz zwraca uwagę na ciekawe adaptacje ewolucyjne, które wykształciły te zwierzęta. Co może budzić zdziwienie, współcześnie najbliższymi kuzynami waleni są ssaki parzystokopytne, a dokładnie hipopotamowate. Najstarszym kopalnym przodkiem waleni, pochodzącym sprzed 48 milionów lat, jest Indohyus. Ten niewielki ssak drapieżny, przypominający łasicę czy kunę, był prawdopodobnie zdolny do półwodnego trybu życia. Za pradziadka wszystkich wielorybów uznaje się natomiast Pakicetusa, który był wielkości średniego psa.

Jak doszło do tego, że walenie na przestrzeni kilkudziesięciu milionów lat przybrały współczesną formę? Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu dr. Daniela Tyborowskiego, którego tematem jest ewolucja wielorybów.

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.