Zmierzch ery gadów morskich

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego z cyklu #dziejeziemi [20 lutego 2022 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Ten wykład popularnonaukowy z serii Wykłady Paleontologiczne Muzeum Ziemi przybliży Państwu odkrycia skamieniałości wielkich gadów morskich, których dokonano na terenie Maroka. Obecna Afryka Północna pod koniec okresu kredowego (od 70 do 66 milionów lat temu) była pokryta płytkimi i ciepłymi morzami, w których żyła ogromna różnorodność morskich zwierząt.

Do najbardziej spektakularnych drapieżników należały tutaj mozazaury – kuzyni dzisiejszych waranów, olbrzymie rekiny z piłkowanymi zębami oraz żółwie morskie z dziwacznymi ryjkami, które przypominały trochę pysk tapira lub świni. Wszystkie te zwierzęta żyły w ekosystemie, który istniał tuż przed wielkim wymieraniem kredowym.

Jak doszło do tego, że pod sam koniec ery mezozoicznej ewolucja doprowadziła do powstania tak niezwykłych i zróżnicowanych organizmów? Dlaczego zwierzęta te wykształciły tak specyficzne przystosowania do zdobywania pożywienia?

Na te pytania odnajdą Państwo odpowiedzi w trakcie spotkania w Muzeum Ziemi w Warszawie.


Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości.


Wykład przy współpracy z Muzeum Ziemi PANLogo Muzeum Ziemi w Warszawie


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.