Tur – władca plejstoceńskiej puszczy

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego w ramach cyklu spotkań z dziejami ziemi [19 maja 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Tur (Bos primigenius) to gatunek ssaka z rodziny wołowatych, który niestety jest obecnie uznawany za wymarły. Bardzo przypominał duże rasy prymitywne bydła domowego. Dorosłe osobniki byków osiągały imponującą wagę, sięgającą od 800 do 1000 kg, przy wysokości w kłębie w granicach 1,6 do 1,9 m. Całkowita długość ciała razem z tułowiem i głową wynosiła około 3 metrów.

Charakterystyczną cechą turów były ich imponujące, gięte rogi. Te potężne struktury rozwijały się na boki i ku górze, tworząc imponujący widok. Wydłużały się na pewnym odcinku, biegnąc równolegle, po czym zakręcały się delikatnie do środka, a następnie znowu podążały ku górze. Te unikalne rogi nie tylko stanowiły imponujący element estetyczny, ale prawdopodobnie pełniły także funkcje w obronie przed drapieżnikami czy w rywalizacji międzyosobniczej.

Niestety, tury zostały wyparte przez rozwijające się populacje ludzkie, a ich populacja dramatycznie spadła do tego stopnia, że ostatecznie uznano je za wymarłe. Obecnie informacje o tych imponujących stworzeniach pochodzą głównie z badań archeologicznych i zapisów historycznych, co sprawia, że tur stał się jednym z symboli utraconej różnorodności biologicznej.


Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości.


Wykład przy współpracy z Muzeum Ziemi PANLogo Muzeum Ziemi w Warszawie


Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.