Wyspa karłowatych dinozaurów

Wyspa karłowatych dinozaurów, wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, 21 października 2020 [1h21min]

Tytułowa wyspa karłowatych dinozaurów to Hațeg. W późnej kredzie znajdowała się ona na morzu Tetydy, w okolicach współczesnego miasta w Rumunii o tej samej nazwie. Dr Daniel Tyborowski w kolejnym odcinku „Środowych spotkań z dziejami Ziemi” opisuje faunę, która zamieszkiwała Hațeg. Wyjaśnia również, dlaczego tamtejsze zwierzęta nie osiągały takich rozmiarów, jak ich pobratymcy na stałym lądzie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Franz Nopcsa von Felső-Szilvás (1877-1933), urodzony na Węgrzech ekscentryczny poszukiwacz przygód i paleontolog, którego uznaje się za twórcę paleobiologii, w okolicach dzisiejszej miejscowości Hațeg w Rumunii odnalazł i opisał kości dinozaurów, które osiągały dużo mniejsze rozmiary niż podobne im stworzenia znane wcześniej. Zamieszkiwały one w opoce późnej kredy wyspę przybrzeżną na morzu Tetydy, która otrzymała nazwę taką, jak współcześnie istniejące w jej miejscu miasto.

Dr Daniel Tyborowski podczas wykładu opisuje faunę, dla której tytułowa wyspa karłowatych dinozaurów była domem. Nie były to tylko wspomniane dinozaury, ale też niewielkie ssaki oraz krokodylomorfy. Najwięcej miejsca prelegent poświęca jednak tym pierwszym. Hațeg zamieszkiwały takie roślinożerne gady jak Zalmoxes, Rhabdodon, Telmatosaurus i Struthiosaurus. Do niewielkich łowców należał Balaur, który wśród niektórych badaczy uchodzi za praptaka.

Jeśli jednak nie liczyć zachowanych w niewielkiej ilości kości, które Nopcsa zidentyfikował jako skamieniałości megalozaura (Megalozaurus Hungaricus), Hațeg nie zamieszkiwały duże drapieżniki. Ich niszę zapełnił Hatzegopteryx, pterozaur należący należący do rodziny azdarchidów, który stanowił zagrożenie dla wszystkich tamtejszych stworzeń.

Zobacz też: Największe wymarłe zwierzęta. Wykład dr. Daniela Tyborowskiego

Dlaczego dinozaury z Hațeg osiągały mniejsze rozmiary niż ich pobratymcy na lądzie stałym? Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr Daniela Tyborowskiego, którego tematem jest tytułowa wyspa karłowatych dinozaurów.

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.