O Farskiej Stodole

Spotkanie pt. „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania” miało miejsce w dniach 7-8 czerwca 2013 r., w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach. Pomysłodawczynią Farskiej Stodoły jest Róża Zgorzelska, liderka Biedrzychowic [15min]

„Farska Stodoła” powstała w 2002 r. z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi i koła DFK Biedrzychowice. Usytuowana jest, jak sama nazwa wskazuje, tuż obok plebani. 

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Budynek, niegdyś stodoła, została gruntownie wyremontowana, a pomieszczenia zaadoptowane na potrzeby muzeum wiejskiego. W „Farskiej Stodole” organizowane są tematyczne wystawy, związane z historią i tradycją wsi oraz regionu.

Zobaczyć zatem można pełne wyposażenie dawnego śląskiego domu, bogatego w sprzęty użytkowe, meble, naczynia stołowe i artykuły gospodarstwa domowego. Swoistym uplastycznieniem tego wizerunku są liczne, dobrze zachowane stroje regionalne noszone przez ówczesnych mężczyzn i kobiety. Ściany pomieszczenia zdobią ciekawe archiwalne fotografie z lat 1876-1935.

W muzeum wiejskim nie zabrakło także starych maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych używanych niegdyś w gospodarstwie.

Budynek „Farskiej Stodoły” otoczony jest ogrodem, w którym organizowane są liczne spotkania i imprezy integracyjne dla mieszkańców Biedrzychowic oraz przybywających gości.

***

Ponad sto osób uczestniczyło w dwudniowej konferencji pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach w dniach 7-8 czerwca 2013 r.

Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Wspomagania Wsi przy współpracy Wojewody Opolskiego. Celem spotkania w biedrzychowickiej Farskiej Stodole była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych woj. śląskiego i opolskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.

Więcej o konferencji znajduje się tutaj: www.fundacjawspomaganiawsi.pl

Zapraszamy także do zapoznania się z publikacją wydaną w 2011 roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Książka „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje” opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.

Książka w formie e-book lub w pdf. dostępna jest tutaj: www.fundacjawspomaganiawsi.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.