Gra terenowa „Poznaj zabytki Zagwiździa”

Prezentacja Pani Marii Kani z Urzędu Gminy Murów, wygłoszona w ramach konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. 7-8 czerwca 2013 r., Farska Stodoła w Biedrzychowicach [18min]

Pani Maria Kania z Urzędu Gminy Murów, w imieniu młodzieży gimnazjalnej z gminy Zagwiździe, przedstawiła stworzoną przez nich grę terenową.

Przyjęta przez młodzież forma gry terenowej okazała się doskonałym pomysłem na aktywne zwiedzanie i zapoznawanie się z najcenniejszymi zasobami historyczno-kulturowymi okolicy. Celem projektu było przybliżenie uczestnikom gry miejsc, wydarzeń i ludzi mających istotny wpływ na powstanie i rozwój Zagwiździa. Grę stworzono z myślą o zorganizowanych grupach zwiedzających jak i o samodzielnych uczestnikach. Polega ona na odwiedzaniu kolejnych punktów na mapie okolicy (z których ułożone są trasy zwiedzania) i odpowiadaniu na losowane pytania.

Pani Maria Kania opowiedziała jak wyglądały prace przy tworzeniu gry, o współpracy mieszkańców i udanej premierze gry. Pokazała kolekcję zdjęć z rozegranych już gier i przedstawiła dalsze plany na rozwój i promocję gry.

O grze można więcej przeczytać na stronie Sołectwa Zagwiździe: http://www.zagwizdzie.pl/21/26/jak_powstala_gra.html

Tu do ściągnięcia prezentacja wykorzystana w wykładzie
***

Ponad sto osób uczestniczyło w dwudniowej konferencji pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach w dniach 7-8 czerwca 2013 r.

Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Wspomagania Wsi przy współpracy Wojewody Opolskiego. Celem spotkania w biedrzychowickiej Farskiej Stodole była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych woj. śląskiego i opolskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.

Zapraszamy także do zapoznania się z publikacją wydaną w 2011 roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Książka „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje” opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Dziedzictwo kulturowe

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.