Pomorze: ziemia, ludzie, historia, pamięć, tożsamość
Wystąpienie profesora Jana M. Piskorskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, zorganizowane w ramach konferencji „Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje” Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo [34min]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Jan M. Piskorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor poczytnych publikacji przedstawił tysiącletnią historię Pomorza. Zwrócił uwagę na fakt, iż mamy obowiązek troszczyć się o zabytkową spuściznę nawet w przypadku, kiedy nie jest ona dziełem naszych przodków. – Tak to w historii bywało, że czasem ktoś przychodził na ziemie opuszczone przez kogoś innego i zaprowadzał własny porządek. Jeżeli te miejsca są wartościowe, to koniecznie winniśmy się o nie zatroszczyć. Bez względu na ich pierwotną przynależność – powiedziała Marta Szymczyk z Fundacji Wspomagania Wsi.
prof. dr hab. Jan M. Piskorski – historyk, profesor doktor habilitowany, wykładowca historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Kierownik Zakładu Europejskich Studiów Porównawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
***
To już piąta konferencja regionalna poświęcona dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi. Inspiracją do organizacji spotkań była wydana w 2011 roku publikacja „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje”, opisująca różnorodne inicjatywy, dzięki którym udało się np. ocalić zabytkową zagrodę, nadać nowe funkcje dawnym budynkom użyteczności publicznej, uczytelnić krajobraz, zorganizować wystawę o przedwojennych mieszkańcach wsi. Opisane w publikacji projekty swoim zasięgiem obejmują całą Polskę.
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.