O Muzeum Wsi Dawnej „Domek Tkaczki”
O Muzeum Wsi Dawnej „Domek Tkaczki” opowiedziała jego założycielka – Urszula Jędrzejczyk podczas konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”, Ciekoty, 25 października 2013 r. [7min]
„Historia muzeum zaczyna się w 1993 roku. Na strychu w rodzinnym domu mojej Mamy w Majkowie k/Skarżyska, znalazłam czółenka, nicielnice i płochy, części warsztatu tkackiego, którego używała moja Babcia oraz kobylicę mojego Dziadka” – napisała na stronie Muzeum na portalu Facebook jego założycielka Urszula Jędrzejczyk
„Krosna nie zachowały się. Po latach udało mi się znaleźć podobne w Suchedniowie. Narzędzia tkackie oraz kołodziejskie dały początek kolekcji związanej z dawną wsią, uzupełnianej do dziś. Kolekcja pokazywana była na wystawach w różnych placówkach kulturalnych między innymi podczas festiwalu technologicznego Kuźnice Koneckie w Muzeum w Maleńcu i Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansenie w Tokarni. Dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz tkaniny wykorzystywane były w pracy z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi we współpracy ze szkołami: SP w Bliżynie i Prywatnym Zespołem Szkół w Skarżysku.
Eksponatów przybywało, urządziliśmy stałą wystawę w dawnych zabudowaniach gospodarczych i organizujemy warsztaty tkackie, pokazy oraz wspólnie z Gminą Bliżyn, Stowarzyszeniem RDEST i Stajnią Jagiełka cykliczne imprezy Dzień Tkaczki (zobacz też reportaż z roku 2011 i 2012) w pierwszą sobotę października oraz „Wio , koniku po chodniku”. Ponieważ zaczęto mówić i pisać o nas „muzeum”, postanowiliśmy z mężem oficjalnie je założyć.
25 czerwca 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał regulamin Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”. Muzeum jest czynne od maja do października. Zwiedzanie jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej ustalić termin.”
Tekst pochodzi ze strony https://www.facebook.com/MuzemDawnejWsi. Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej http://www.domektkaczki.pl.
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
***
Wykład wygłoszony został w ramach konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Spotkanie odbyło się w dniach 25-26 października 2013 r. w Ciekotach (woj. świętokrzyskie). Zorganizowane zostało przez Fundację Wspomagania Wsi i Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu we współpracy z Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach.
Celem konferencji była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.
Więcej na stronie www.fundacjawspomaganiawsi.pl
Zapraszamy także do zapoznania się z publikacją wydaną w 2011 roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Książka „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje” opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.
Książka w formie e-book lub w pdf. dostępna jest tutaj: www.fundacjawspomaganiawsi.pl