Śladami zapomnianej historii poleskich wsi. Wywiad z Adamem Panasiukiem

Rozmowa z Adamem Panasiukiem, autorem monografii wsi Polesia Lubelskiego. Kwiecień 2014 r., Fundacja Wspomagania Wsi [13min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Niemalże całe moje dotychczasowe życie jest związane z lubelską wsią. Wychowywałem się we wsi Zastawie, a do Wereszczyna chodziłem do szkoły, byłem ministrantem w zabytkowym kościele. Moja fascynacja historią rozpoczęła się dość wcześnie – sam o sobie pisze Adam Panasiuk, z wykształcenia prawnik i politolog, autor monografii wsi i mieszkaniec gminy Urszulin.

W 2011 r. Adam Panasiuk został laureatem konkursu FDPA „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” za monografię „Wereszczyn. Śladami zapomnianej historii”. Kolejna publikacja dotyczyła wsi Andrzejów. W 2013 roku autor wydał dwie publikacje „Wola Wereszczyńska-Zawadówka-Babsk. Śladami zapomnianej historii” oraz „Michałów. Śladami zapomnianej historii”. Adam Panasiuk zapowiada przygotowanie kolejnych publikacji opowiadających o Wytycznie i Wólce Wytyckiej.

Adam Panasiuk we wszystkich swych książkach opiera się nie tylko na dokumentach archiwalnych, ale przede wszystkim na materiałach niepublikowanych, zwłaszcza relacjach mieszkańców wsi i pracach rodzinnych genealogów rozproszonych po całym świecie. Dzięki prywatnie uruchomionej stronie internetowej historia.urszulina.net nawiązał wiele kontaktów. Dziś koresponduje z mieszkańcami USA, Kanady, Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, których przodkowie mieszkali na terenie gminy. Także od nich otrzymał wiele fotografii, cennych informacji, a z niektórymi spotykał się osobiście. Dzieła Adama Panasiuka łączy pasja z jaką dociera do świadków i uczestników wydarzeń, unikatowych materiałów, opisuje stary, zapomniany i ginący wielokulturowy świat. Dla dawnych i obecnych mieszkańców wsi gminy Urszulin stara się ocalić dziedzictwo kulturowe, lokalne tradycje i historię.

Adam Panasiuk jako wiceprezes i dyrektor biura stowarzyszenia LGD „Polesie” jest inicjatorem wielu przedsięwzięć: porządkowania miejsc pamięci czy wspólnego świętowania. Jako redaktor naczelny Kwartalnika Stowarzyszenia LGD „Polesie” w każdym numerze nawiązuje do dziedzictwa historycznego i kulturowego swojej gminy. Jak sam przyznaje, tysiąc egzemplarzy rozchodzi się w ekspresowym tempie.

Warto dodać, że LGD „Polesie” wspólnie z pięcioma innymi LGD z Lubelszczyzny prowadzi portal „Śladami Przeszłości”, w ramach projektu: „Śladami przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyny” – www.sladami-przeszlosci.pl, gdzie każdy może dodawać swoje informacje czy zdjęcia. Zapraszamy!

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.