Jak ubrać husarza

Wykład dr Anny Straszewskiej towarzyszący wystawie „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie, 20 września 2018 [1h09min]

Józef Brandt (1841-1915) zgromadził dużą kolekcję broni i ubiorów, której elementy służyły mu za wzór w trakcie tworzenia obrazów. Odwzorowane na historycznych płótnach malarza rekwizyty nie zawsze jednak odpowiadały realiom epoki, którą przedstawiał. Podczas wykładu towarzyszącego wystawie jego prac w Muzeum Narodowym w Warszawie historyczka sztuki dr Anna Straszewska opowiedziała, gdzie i dlaczego artysta minął się z rzeczywistością.

Prelegentka pierwszą część wystąpienia poświęciła jednak opisaniu roli kolekcji broni i ubiorów w twórczości innych malarzy historycznych. Artyści tacy jak Gyula Benczúr, Hans Makart czy Jan Matejko nie tylko gromadzili gromadzili oryginalne eksponaty, ale też zlecali ich przygotowanie na podstawie dostępnych sobie źródeł. Mowa była również o zbiorach nauczycieli Brandta – Franza Adama oraz Theodora Horschelta. Część zbiorów tego ostatniego po jego śmierci trafiła do polskiego malarza.

W drugiej części wykładu Anna Straszewska skupiła się już na samej kolekcji Józefa Brandta. Prelegentka opisała jej losy i najciekawsze składające się na nią elementy. Najwięcej mówiła jednak, gdzie śladów odwzorowania poszczególnych eksponatów należy szukać na płótnach artysty. Wskazała nie tylko części rynsztunku zobrazowane w scenach batalistycznych, ale też eksponaty odmalowane w scenach ludowych. Jak się okazało, niekiedy ważniejsze było wywarcie efektu na widzu niż dochowanie prawdy pokazywanych realiom.

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.