Co to za Hałastra? Niedopatrzona historia awangardy żydowskiej w Polsce

Wykład Karoliny Szymaniak, Muzeum Narodowe w Warszawie, 14 lutego 2019 [1h13min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W latach 20. XX wieku Polska stała się jednym z najważniejszych ośrodków kultury jidysz na świecie. Karolina Szymaniak przedstawia geografię i historię awangardy żydowskiej w Polsce, jej najważniejsze ugrupowania i przedstawicieli. 

Żydowska awangarda narodziła się w 1918 roku w carskiej Rosji, w dzisiejszym Kijowie. W wyniku zmian politycznych (umacniającej się Rewolucji Październikowej) zakończyła swoją działalność w 1920 roku. Część grupy zdecydowała się na emigrację do Moskwy, część artystów wyemigrowała do Berlina, gdzie działała już kolonia artystów. Założycielem polskiej awangardy żydowskiej był Mojżesz Broderson – poeta tworzący w języku jidysz, malarz i rysownik.

Mianem „Hałastry”określa się zazwyczaj całe środowisko awangardy żydowskiej w Polsce, które działały w latach 1919-1924. Hałastra „właściwa” (Chaliastre) to warszawska grupa artystów działająca w latach 1922-1924, obok Jung-Idysz i Ringen. Warszawa szybko stała się międzynarodowym centrum elitarnej literatury jidysz z „satelitami” w Paryżu i Berlinie.

***

Wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” zorganizowana została na cześć 100-lecia odzyskania Niepodległości. Jej głównym założeniem jest skonfrontowanie przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu Niepodległości.

Wystawę zwiedzać można do 17 marca 2019 roku. Wystawie towarzyszą wykłady, oprowadzania kuratorskie i warsztaty. Więcej na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie 

 

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.