Chińskie symbole w sztuce koreańskiej

Wykład Joanny Popkowskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia 2020 [1h11min]

Chińskie symbole, które czerpią ze świata roślin, zwierząt czy mitycznych wyobrażeń, należą do kanonu tamtejszej kultury. Wraz z rozszerzaniem się wpływów chińskich przyjęte zostały również w Korei. Co kryje się za wizerunkami żurawi, jeleni, nietoperzy, ryb, smoków, bambusów, sosen, śliw, granatów czy kwiatów lotosu opowiedziała podczas wykładu towarzyszącego wystawie „Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei” w Muzeum Narodowym w Warszawie sinolożka i kustoszka Zbiorów Sztuki Orientalnej Joanna Popkowska.

Kultura chińska posługuje się wieloma symbolami, które czerpią ze świata roślin i zwierząt oraz wyobrażeń mitycznych. Służą one do wyrażania abstrakcyjnych pojęć, takich jak szczęście czy długowieczność. Symbole te należą w Chinach do kanonu sztuki, a wraz poszerzaniem się wpływów chińskich zadomowiły się również na Półwyspie Koreańskim. Wpływy te datowane są w Korei od I w. n. e.

Wiemy też skądinąd, że w epoce Joseon [1392-1897 – red.] Korea chciała być takim młodszym bratem chińskim, więc te symbole, które przyszły wraz z kulturą chińską na teren Korei, były bardzo silnie zaadaptowane, bardzo mocno weszły właśnie do tego kanonu, do słownika symboli koreańskich. Niektóre z nich dosłownie i w pełnym znaczeniu, niektóre tylko w jakimś okrojonym wymiarze. Zależało to zapewne od kontekstu, od potrzeb w danym okresie rozwoju tradycji, kultury koreańskiej – tłumaczyła Joanna Popkowska.

Zobacz też: Trzy zasady postępowania samgang: interpretacja postaw etycznych w księgach okresu Joseon 1392–1910

Chińskie symbole w sztuce koreańskiej

Prelegentka podczas wykładu omówiła posługiwanie się chińskimi symbolami na przykładzie eksponatów prezentowanych na wystawach „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego” oraz Splendor i finezja. Duch i materia sztuce Korei. Przede wszystkim skupiła się na bogatej ornamentyce naczyń, które można było oglądać na obu wystawach. Wizerunki żurawi, jeleni, nietoperzy, ryb, smoków, bambusów, sosen, śliw, granatów czy kwiatów lotosu nie stanowią jedynie dekoracji, ale niosą ze sobą określone przesłanie. Istotne w tym kontekście jest również, w jakiej konfiguracji występują dane symbole. Mogą być wyrazem długowieczności, szczęścia, płodności czy też władzy monarszej lub urzędniczej.

Sprawdź też: Dostrzec – uchwycić – zawłaszczyć. Korea okiem kamery fotograficznej u progu XX wieku

Więcej o chińskich symbolach w sztuce koreańskiej w nagraniu wykładu.

/PW

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.