Józef Piłsudski. Przedstawiciel pokolenia bojowników o niepodległość

Wykład Macieja Marciniaka towarzyszący wystawom „Polska. Siła obrazu” i „Fotorelacje. Wojna 1920 roku”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 4 listopada 2020 [1h22min]

Maciej Marciniak podczas wykładu wskazuje dzieła, które ukształtowały w młodości Józefa Piłsudskiego. Wśród z nich znajdują się zarówno prace malarskie podejmujące temat dziejów Rzeczpospolitej, jak też dokonania literatury romantycznej i młodopolskiej. Prelekcja towarzyszyła wystawom „Polska. Siła obrazu” oraz „Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Temat wykładu Marcina Marciniaka odwołuje się do dwóch wystaw prezentowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pierwsza z nich to „Polska. Siła obrazu”, która pokazuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów z XIX wieku. Druga to „Fotorelacje. Wojna 1920”, która ukazuje zdjęcia z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Klamrą spinającą w narracji prelegenta obie ekspozycje jest postać Józefa Piłsudskiego. Z jednej strony był on przywódcą w czasie wojny 1920 roku, z drugiej zaś osobą, który wyrastała w otoczeniu XIX-wiecznych tekstów kultury.

Dzieła, które ukształtowały Józefa Piłsudskiego

Podczas wykładu prowadzący przedstawia dzieła, które ukształtowały w młodości Józefa Piłsudskiego oraz jego pokolenie bojowników o niepodległość. Prowadzący wskazuje na prace malarskie Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego czy Jacka Malczewskiego, które odwoływały się do dziejów Polski. Sygnalizuje również wpływ literatury romantycznej i młodopolskiej na kształtowanie charakteru przyszłego marszałka, jak „Beniowski” Juliusza Słowackiego czy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prelekcja została również wzbogacona przez autora o cytaty źródłowe z epoki, które rzucają światło na młodość Piłsudskiego.

– Nie można wyciągnąć człowieka z kultury, w której się kształcił, wyciągnąć go ze świata, w którym żył. Nie można patrzeć na życiorys Józefa Piłsudskiego w oderwaniu od tego, co go ukształtowało – przekonuje Maciej Marciniak.

Zobacz też: Żeromski i Piłsudski, czyli dylematy niepodległości. Wykład prof. Andrzeja Mencwela

Zapraszamy od wysłuchania jego wykładu, którego tematem są dzieła, które ukształtowały Józefa Piłsudskiego.

/PW

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.