Malarstwo polskie XIX wieku w filmowych kadrach Andrzeja Wajdy

Wykład Bożeny Pysiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, 17 listopada 2020 [1h08min]

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów w swojej twórczości często sięgał do dorobku innej z muz. Bożena Pysiewicz wskazuje w nagraniu wykładu cytaty malarskie pochodzące z dorobku polskich artystów z XIX wieku, które można odnaleźć w filmach Andrzeja Wajdy. Wykład towarzyszył wystawie „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym Warszawie, na której prezentowana jest większość z omawianych dzieł.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Cytaty malarskie, jakie Wajda umieścił w swoich filmach, mają różnorodny charakter. Część z nich to sceny wprost wzorowane na wybranych kompozycjach, bądź też odwołujące się do ich nastroju. Inne przybierają formę obrazów, które stanowią element scenografii.

– Andrzej Wajda mówił, że jego marzeniem jest zrobić film bez dźwięku, z obrazów. A jednocześnie wspominał, że jeżeli ma problem w realizacji dzieła filmowego, to nie szuka rozwiązania w doświadczeniach reżyserskich, ale we wcześniejszych związanych ze studiami na krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych [w latach 1946-49] – opowiada historyczka sztuki.

Cytaty malarskie w filmach Andrzeja Wajdy

W filmach reżysera można znaleźć odniesienia do prac Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Chełmońskiego czy Wojciech Kossaka.

Kadry, które prezentuje prelegentka, pochodzą ze strony Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: fototeka.fn.org.pl

Zdjęcia większości pokazywanych przez historyczkę sztuki obrazów można znaleźć na stronie: cyfrowe.mnw.art.pl

Warto również wybrać się na wirtualne zwiedzanie wystawy „Polska. Siła obrazu”: polskasilaobrazu.mnw.art.pl

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu Bożeny Pysiewicz, gdzie wskazuje cytaty malarskie w filmach Andrzeja Wajdy.

/PW

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.