Jacek Malczewski. Moje życie

Wykład Iwony Danielewicz towarzyszący wystawie „Polska. Siła obrazu”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1 października 2020 [0h52min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Iwona Danielewicz w nagraniu wykładu podejmuje się autorskiej interpretacji tryptyku „Moje Życie” Jacka Malczewskiego, w którym artysta w charakterystyczny dla siebie sposób uchwycił wątki autobiograficzne. Prelegentka odwołuje się również do innych prac malarza, a także ukazuje europejskie inspiracje artysty. Wystąpienie towarzyszyło wystawie „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jacek Malczewski tryptyk „Moje życie” namalował w latach 1911-12. Artysta w trzech scenach dzieła w charakterystyczny dla siebie sposób uchwycił wątki autobiograficzne. Przedstawił między innymi dwór wuja Feliksa Karczewskiego w Wielgiem, gdzie został wysłany w 1867 roku przez rodziców. Przyszły malarz spędził tam kolejne cztery lata życia. Tutaj ukazuje go zarówno jako miejsce szczęśliwego dzieciństwa, jak też cel powrotu u kresu żywota.

„Moje życie” zostało zakupione przez Muzeum Narodowe w Warszawie po drugiej wojnie światowej. Wcześniej tryptyk znajdował się w kolekcji Stanisława Holenderskiego w Zawierciu, następnie jego żony. Holenderski był jednym z wielbicieli i kolekcjonerów twórczości malarza. W swoich zbiorach posiadał również inne prace Malczewskiego.

Iwona Danielewicz podczas wykładu podejmuje się interpretacji tytułowego dzieła artysty. Podczas wystąpienia odwołuje się również do innych autobiograficznych prac Malczewskiego. Szczególnie dużo miejsca poświęca przedstawieniom Tanatosa, obecnego również w tryptyku „Mojego życie”, którego artysta przedstawia pod postacią młodej kobiety. Prelekcja jest również okazją, żeby wskazać europejskie inspiracje polskiego malarza.

Zobacz też: Wystawa o Polsce w Louvre-Lens i w Warszawie

/PW

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.