Lista odtwarzania:

Zostań wywyższonym w weekend – poradnik dla opornych

Wykład Bartka Chacińskiego z tygodnika „Polityka” wygłoszony został
w ramach wykładów czwartkowych, towarzyszących wystawie „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 6 września 2012 r. [1h06min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

„W przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut” – powiedział w 1968 roku Andy Warhol. I nie mylił się. Współczesna telewizja oraz Internet produkują seryjne, jednosezonowe gwiazdy.

Cz.I [27min] Co wspólnego mają Tutenchamon oraz Lady Gaga? Faraon doskonale zapisał się, „zakonserwował” się w ludzkiej świadomości. Tymczasem piosenkarka musi wciąż o swoją sławę walczyć. Stąd jej kontrowersyjne ubiory i zachowanie. Jednosezonowych celebrytów nie brakuje: masowo produkują je współczesne media. Ponadto dzięki Internetowi sławne stają się osoby, których tożsamość nie jest znana. Szczególnego rodzaju sławę kreują blogi.

Przemiany te powodują coraz trudniejsze wskazanie „głównego bohatera”. Od kilku lat dziennik The Times ma problem z wyborem „Człowieka Roku”. O ile jeszcze w końcu lat 90.XX wieku łatwo było taką osobę wskazać, obecnie nie jest to jednoznaczne. Łatwiej wskazać jest bohatera zbiorowego: w 2006 roku The Times uhonorował światową społeczność  internetową, ze szczególnym uwzględnieniem projektów: Wikipedii, Myspace oraz YouTube [27min]

Cz.II [41min] Obecnie sława ma wiele wymiarów i każdy może do niej aspirować. Klasa średnia sławy to inaczej mikrocelebryci, znani wśród 15, czasami 1500 lub 15000 osób. W drugiej części wykładu Bartek Chaciński przedstawia internetowe sławy, często znane tylko z imienia lub odkryte przypadkowo. Szczególną rolę w kreowaniu sław odgrywa YouTube. Nowa dziedzina celebrytyzmu narodziła się ponadto wśród internetowych graczy. Tutaj głównym wyznacznikiem sławy są punkty w rankingach. W skali mikro sławę można budować wśród swoich znajomych na portalach społecznościowych poprzez publikowanie zdjęć, statusów, używanie „łaciny społecznościowej” (czyli specyficznego języka). To swoiste pisanie autobiografii. W dobie Facebooka (a wcześniej Naszej Klasy) każdy z nas może wykreować się na gwiazdę.

Wykład zawiera wiele fragmentów filmów, głównie z portalu YouTube.

Cykl wykładów czwartkowych „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” towarzyszył wystawie dostępnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwarta była od maja do 23 września 2012 r. Poświęcona była mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem było ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.

Źródło: www.mnw.art.pl. Fot. Anton Graff, Portret Dorothei de Biron, księżnej kurlandzkiej i żagańskiej, 1791, Muzeum Narodowe w Warszawie i Lady Gaga w sukni z surowego mięsa, 2010, fotogram, fot. Hubert Boesl/ Photoshot/.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.