Lista odtwarzania:

Jak to się robi. O mechanizmach kreowania wizerunku we współczesnym społeczeństwie

Debata odbyła się w ramach finisażu wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”. Muzeum Narodowe, 23 września 2012 r. [1h16min]

Posłuchaj debaty w formie podcastu:

W dzisiejszym, zdominowanym przez media, społeczeństwie coraz większą rolę odgrywa umiejętność autopromocji, a wizerunek jest wartością. Zaproszeni na debatę goście podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi celebracji sławy, kultu medialnych idoli, których twarze obecne są wszędzie. Debatę prowadziła dr Grażyna Bastek (kustosz Zbiorów Malarstwa Obcego MNW)

Cz I [19 min] Dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej, autorka książki „Twarze w tłumie” przedstawiła wizerunki popularne w sferze publicznej w czasach PRL i nawiązała do prywatnego życia tamtych celebrytów. Czy obecnie można mówić o celebrytach publicznych i prywatnych? Jak bardzo zmieniły się media w ciągu ostatnich dwudziestu lat?

Jacek Poremba, znany fotografik i portrecista współpracujący z największymi polskimi magazynami i agencjami reklamowymi, przedstawił natomiast swoją pracę z celebrytami. Prace Jacka Poremby można było również oglądać na wystawie „Wywyższeni.Od faraona do Lady Gagi”.

Cz II [31min] Z filmu Marcela Łozińskiego pod tytułem „Jak to się robi” (nominowanego do Oscara) zaczerpnięto tytuł debaty. Reżyser przyznaje, że pomysł nakręcenia filmu o kreowaniu polityka zrodził się z rozczarowania wyborczą porażką Mazowieckiego w 1990 roku, w którego kampanię prezydencką był zaangażowany. Dlaczego premier pierwszego rządu, sformowanego po obaleniu monopolu PZPR na władzę, przegrał wyścig o drugą turę wyborów prezydenckich z człowiekiem znikąd, Stanem Tymińskim? Marcel Łoziński mówił także o duecie TT, czyli Tymochowicz – Tymiński oraz o … Woodym Allenie i jego filmie „Zakochani w Rzymie”.

Cz III  [25min] Pytania do panelistów: czemu znani ludzie godzą się na bycie symbolem np. pasty do zębów? Czemu spotkania firmowe koniecznie muszą prowadzone być przez znanych celebrytów? Jaka jest ich rola w dzisiejszej reklamie? Czy praca reżysera jest trudniejsza dziś niż w PRL?

—————————————

dr Iwona Kurz – wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki Twarze w tłumie (2005, Nominacja do nagrody Nike, Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą). Stale publikuje w „Dialogu”, „Kinie” i w „Dwutygodniku”.

Marcel Łoziński – reżyser, pedagog. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 1994 roku nominowany do Oscara za film dokumentalny 89 mm od Europy. Wykładał w paryskiej szkole filmowej La fémis i Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie otrzymał Nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor głośnego filmu Jak to się robi pokazującego metody kreacji polityków.
(źródło: Filmweb)

Jacek Poremba – fotografik. Specjalizuje się w fotografii portretowej, reklamowej i mody. Pracował dla polskich magazynów, takich jak „Viva”, „Uroda”, „Pani”, „Gala”, „Cosmopolitan”, „Twój Styl” i „Marie Claire”. Współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową. W 2001 roku podczas podróży do Sudanu rozpoczął realizację autorskich projektów artystycznych „portret” i „krajobraz”.

——————————————-

Debata oraz cykl wykładów czwartkowych „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” towarzyszył wystawie dostępnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwarta była od maja do 23 września 2012 r. Poświęcona była mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem było ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.

Źródło: www.mnw.art.pl. Fot. Anton Graff, Portret Dorothei de Biron, księżnej kurlandzkiej i żagańskiej, 1791, Muzeum Narodowe w Warszawie i Lady Gaga w sukni z surowego mięsa, 2010, fotogram, fot. Hubert Boesl/ Photoshot/.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.