Lista odtwarzania:

Przestrzeń Marka Rothki. Paweł Susid w rozmowie z Grzegorzem Kozerą

„Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy” to cykl spotkań towarzyszących wystawie „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 27 czerwca 2013 r. [59 min]

Postać Marka Rothki była często przywoływana w akademickiej pracowni dr. hab. Pawła Susida (malarza, rysownika, projektanta, pedagoga; współtwórcy Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych), którego uczniem był Grzegorz Kozera (malarz, absolwent warszawskiej ASP, wychowanek Leona Tarasewicza i Pawła Susida). W biblioteczce pracowni album z malarstwem Rothki był najczęściej pożyczaną i komentowaną książką.

Posłuchaj spotkania w formie podcastu:

Podczas spotkania dyskutowano o  wpływie twórczości Rothki na innych artystów, o poszukiwaniach malarskich i wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kim dla artystów ubiegłego wieku był Mark Rothko? Jak postrzegali Marka Rothkę polscy artyści lat. 70. XX wieku, odcięci od zachodniej sztuki? Czy twórczość Rothki była dla nich inspiracją?

***

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 7 czerwca do 1 września 2013 r. trwać będzie wystawa „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako „malarstwo pól koloru”. Wystawa tego wielkiego mistrza sztuki XX wieku zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Mark Rothko – urodzony jako Marcus Rothkowicz 25 września 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie), w 1913 roku wyemigrował z rodziną do Ameryki. Tam ukończył szkołę w Portland, w stanie Oregon, następnie studiował w Yale, aż w końcu osiadł w Nowym Jorku czasów wielkiego kryzysu. Należał do pokolenia, które stworzyło wielką sztukę amerykańską, interesował się filozofią, muzyką i teorią sztuki, był również stałym bywalcem świetnych muzeów nowojorskich. Otacza go legenda mrocznego mistrza – Rembrandta swoich czasów, a jego obrazy biją dziś rekordy cenowe na międzynarodowych rynkach sztuki, jednak w Polsce pozostaje dotąd niemal nieznany.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.