Żydówka z pomarańczami – konserwatorska droga przez mękę
Wykład Anny Lewandowskiej z Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie MNW jest częścią bogatego programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Aleksander Gierymski 1850-1901”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 30 marca 2014r. [1h04min]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Żydówka z pomarańczami (lub Pomarańczarka, Przekupka z pomarańczami) – to obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego, powstały w latach 1880-1881 podczas pobytu artysty w Warszawie. Obraz został zrabowany podczas wojny. W 2011 roku został odnaleziony w domu aukcyjnym w Niemczech i odzyskany. Prace konserwatorskie nad „Pomarańczarką” trwały 440 dni. Anna Lewandowska z Muzeum Narodowego przyznała, że ma za sobą trudne zadanie, które było dla niej dużą lekcją pokory. Według konserwatorki, obraz po wojnie został poddany nieprofesjonalnej konserwacji, która pogorszyła stan dzieła.
Aleksander Gierymski był artystą niekonwencjonalnym pod każdym względem. Łamał stereotypy, do jakich przywykliśmy, myśląc o dziewiętnastowiecznych malarzach. Konserwacja jego dzieł to pasjonująca przygoda i podróż w nieznane. „Gierymski zaskoczył mnie już podczas pracy nad konserwacją Pomarańczarki, ale teraz to uczucie nie opuszcza mnie ani na chwilę. Bardzo bym chciała wydobyć na światło postać tego artysty” – pisała na blogu konserwatorów Muzeum Narodowego w Warszawie Anna Lewandowska (więcej na www.blog-konserwacja.mnw.art.pl)
Podczas wykładu przedstawiona została postać twórcy, który przez całe życie dążył do niedościgłego ideału artystycznego. Obserwacje konserwatora pracującego przez wiele miesięcy nad obrazami Gierymskiego ukazały artystę w kontekście metod pracy i rozwiązywania problemów malarskich.
***
Wystawa Aleksander Gierymski 1850–1901 (20 marca – 10 sierpnia 2014 r.)
Wystawą dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku Muzeum Narodowe w Warszawie powraca do tradycji prezentacji twórczości artystów ze środowiska warszawskiego. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.
Na wystawie prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów MNW, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.
Wokół słynnych dzieł – takich jak: Sjesta włoska, W altanie, Żydówka z pomarańczami (obraz odzyskany w 2011 r. dzięki staraniom MKiDN oraz funduszom przekazanym przez Fundację PZU), Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną czy Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji – zebrane zostały szkice przygotowawcze i studia plenerowe, a także inne prace o zbliżonej tematyce. Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.
Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń.
***
Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.