Masoneria. Pierwszy stopień wtajemniczenia

Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego został zorganizowany w ramach cyklu edukacyjnego, który towarzyszył wystawie „Masoneria. Pro publico bono”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 2014 r. [1h16min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Czym jest wolnomularstwo?

Czy tylko sposobem godnego i rozumnego, a tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia, jak utrzymują sami masoni? Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania –  jak chcą inni. Utopią czy marzeniem o świecie odrobinę rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć? A może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy lub przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona, sceptycznego wobec zasad demokracji? Czy systemem wtajemniczeń w dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące podejrzenia jednych i uśmiech drugich? Zapewne wolnomularstwo było i jest tym wszystkim, a interpretacja należy do nas.

Aby ułatwić wyrobienie sobie poglądu na temat istoty, genezy i funkcji masonerii, historyk i wolnomularz prof. Tadeusz Cegielski przedstawił pierwszy stopień wtajemniczenia w arkana sztuki królewskiej, czyli masonerii spekulatywnej.

***

Tadeusz Cegielski (ur. 1948) – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz – obecnie Wielki Mistrz Honorowy oraz Wielki Namiestnik. Ojciec Maxa Cegielskiego – dziennikarza i pisarza. Był przewodniczącym Rady Muzealnej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy; od 1992 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ars Regia”, poświęconego wolnomularstwu. Jest współautorem książki „Rozbiory Polski 1772–1793–1795”, autorem prac o wolnomularstwie, m.in. „Sekrety masonów” (1990) i „Ordo ex chao” (1994), a także programów i podręczników szkolnych w zakresie historii. Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne.

***

Wystawę „Masoneria. Pro publico bono” można było oglądać w Muzeum Narodowym od września 2014 r. do stycznia 2015 r. Wystawa ukazywała kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki i społeczeństwa.  Widzowie mogli zwiedzić osiem muzealnych sal zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży, a także zaskakujące rozwiązania scenograficzne i multimedialne prezentacje. Była to pierwsza w Polsce tak wszechstronnie ujęta wystawa poświęcona masonerii, zwanej też wolnomularstwem.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.